IMG_8152

Ćwiczenia rozgrzewkowe vol. 1

Jak dobrze rozgrzać się przed treningiem w zimie i nie tylko 

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że unikanie kontuzji jest bardzo ważne. Chcemy biegać jak najdłużej i jak najszybciej oraz zminimalizować ryzyko powstawania kontuzji. Obecnie większość ludzi pracę wykonuje z domu siedząc przed komputerem.  Zmusił nas do tego panujący COVID. Jeszcze rok temu więcej się ruszaliśmy gdyż musieliśmy choćby iść na przystanek autobusowy, a to już zaowocowało lekkim ruchem naszego ciała. Nasze mięśnie i stawy nie są w ogóle przyzwyczajone do bezruchu więc bezczynność nam nie służy. Ale jak już odejdziemy od tego nieszczęsnego kompa to ubieramy się w ciuchy biegowe i lecimy na trening. Dość często zapominamy o porządnym rozgrzaniu mięśni, co w dalszej perspektywie powoduje przeciążenia, bóle i spięcia naszych mięśni oraz ścięgien. 

Przedstawię Wam parę ćwiczeń, które pozwolą Wam rozgrzać ciało i przygotować je do lepszej pracy. Wystarczy porobić każde z nich przez 15-20 sekund w dwóch seriach i zobaczycie od razu poprawę w biegu, a na pewno przestaniecie czuć się jak z drewna. Podrzucam Wam 5 ćwiczeń rozgrzewkowych, które znacie na pewno ze szkoły podstawowej, ale warto je wpleść w nasz plan treningowy. 

A więc zaczynamy. 

1. Skip A 

To praca kolan podnoszonych naprzemiennie w lekkim podskoku. Lądowanie na śródstopiu. Powoduje rozgrzanie mięśni czworogłowych oraz poprawia pracę łydek. Częste stosowanie skipu A wzmacnia całe udo oraz buduje siłę.

2. Skip C 

To nic innego jak kopanie się piętami w pośladki. Poprawia pracę mięśnia dwugłowego oraz go bardzo wzmacnia. Ręce pracują tak jak przy bieganiu, naprzemiennie z nogami. Pamiętajmy o tym żeby nie zasłaniać pośladków dłońmi gdyż jak trafimy na śliskie podłoże to może się to skończyć wywrotką na twarz, a mając ręce z tyłu nie ochronimy twarzy.

3. Skręty ciała w lekkim podskoku 

Mają na celu poprawić naszą mobilność w biodrach oraz w stawach. 

4. Wiatrak 

Stajemy w rozkroku i kręcimy obydwoma rękoma w koło. Dzięki tremu rozciągamy plecy, lędźwie, biodra oraz przywodziciele. Poprawiamy też mobilność ciała. 

5. Wymachy rąk naprzemienne – jedna do przodu druga do tyłu. 

Wspomaga koordynację ruchową oraz poprawia pracę rąk i barków.

Wystarczy zastosować niektóre ćwiczenia w formie zabawy a nasze ciało stanie się bardziej mobilne  i sprawne. Przez co możemy uniknąć kontuzji, a co ta tym idzie będziemy cieszyć się dłużej zdrowym bieganiem. Jak dobrze wiemy zdrowy biegacz to szczęśliwy biegacz….. 🙂 

Tags: No tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *