PenultimateFullSizeRender

Co łączy ciastko z kremem bostońskim, kurze łapki i piankę naładowaną azotem?

To co łączy wszystkie trzy rzeczy to marka New Balance, która swoją siedzibę ma w Bostonie. A ja przyznam szczerze, że lubię po prostu ciastko z kremem bostońskim i tyle 🙂 

Kurze łapki

Musimy się cofnąć do roku 1906 i do Bostonu gdzie firma New Balance zapoczątkowała swoje istnienie. Założycielem marki był William J. Riley. Wizją założyciela była poprawa komfortu pracy robotników, którzy przez całe dnie nosili niewygodne buty. Pierwszymi produktami firmy były specjalne wkładki do butów, które umiejscawiało się pod łukiem stopy – tak zwane arch supports. Riley obserwując kury na swoim podwórku stwierdził, że ptaki te utrzymują perfekcyjną równowagę (ang. balance) dzięki konstrukcji swoich trzech pazurów. Odkrycie to zainspirowało go do zaprojektowania wkładek, które miały kształt trójkąta i dodawały trzy dodatkowe punkty podparcia stopie w celu zwiększenia wygody i poczucia równowagi.

No dobra. Koniec z historią i ciastkami, choć nie powiem, ale te bardzo, bardzo lubię. Wróćmy zatem do butów do biegania i podeszwy wypełnionej azotem. 

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. 

New Balance Rebel 2 to ulepszona i odnowiona wersja modelu, który swoją premierę miał w roku poprzednim. Był to jeden z pierwszych butów z taką pianką po Propelu, modelu TC oraz RC z płytką karbonową. Pierwsza wersja ogólnie nie przypadła do gustu klientom, ale obecna może nieźle namieszać na półkach z butami treningowo-startowymi.

Cała uwaga skupiona na detalach. 

Obecna wersja naprawdę może się podobać. Jest lekka, ma jaskrawe kolory i dynamiczny kształt. Cholewka w obecnej wersji jest naprawdę bardzo przewiewna, delikatna w dotyku, a zarazem bardzo wytrzymała. A skoro jesteśmy już przy cholewce to warto wspomnieć o perforowanym i delikatnym, cienkim języku, który perfekcyjnie otula nasze podbicie. Plusem jest również wysoko poprowadzony miękki zapiętek, który w ogóle nie ogranicza pracy Achillesa. Całość jest naprawdę porządnie wykonana, tak jak powinien być wykonany każdy but treningowo-startowy. 

Mini waga, max energii

Rebel 2 waży tylko 220g przy rozmiarze 44 (10 US). Jak na but treningowo-startowy to bardzo niska waga, co stawia Rebela w czołówce. Jeżeli chodzi o piankę, to jest ona wypełniona azotem, co daje nam naprawdę dużą responsywność podczas treningu. W konstrukcji buta zastosowano 6 mm drop i wygięty nosek, dzięki czemu but wymusza bieganie ze śródstopia. Przy takiej konstrukcji but nie będzie się nadawał dla każdego biegacza, a na pewno nie dla osób biegających z pięty. Spięcie łydek i Achillesa gwarantowane.

Od samego początku zaciągam hamulec 

Pierwszy trening to luźne wybieganie, które zakończyło się zaciągnięciem hamulca, bo tempo miało być 4:50, a wychodziło 4:30. Konstrukcja buta wymusza szybsze i płynniejsze przetoczenie oraz wybicie, a w połączeniu z pianką FuelCell ten but to torpeda. 

Następny trening to szybkie jednostki 10 serii po 200 m i znów but wyrywa do przodu, gdzie kończy się średnim czasem 37 sekund na dystansie 200 m, co jak na taki but, uważam za rewelacyjny wynik. Każdy trening w tym bucie kończy się szybszym tempem niż powinien być np. luźne 15 km kończy się tempem 4:15 i to bez większego problemu.

Podsumowanie 

Rebel 2 to wreszcie bardzo dopracowana konstrukcja szybkiego buta. Jest lekki, przewiewny, dynamiczny, z dobrą izolacją od podłoża oraz dobrym trzymaniem się  twardej powierzchni (asfalt, tartan, kostka brukowa). Cholewka dobrze otula stopę i nie powoduje żadnego dyskomfortu od pierwszego treningu. Cała konstrukcja buta wymaga idealnego przetoczenia i dość dobrej techniki biegu, gdyż cholewka jest miękka i delikatna. Jedyne zastrzeżenia można mieć do trwałości pianki, która w dotyku jest dość delikatna. Jednak po 90 wybieganych kilometrach nie widać dużych odkształceń.

Rebel 2 to dopracowany i szybki but z dobrą sprężystością pianki i przewiewną cholewką na zróżnicowane jednostki treningowe oraz na starty (5-21 km). 

+ lekki 220g 

+ przewiewna konstrukcja 

+ wygląd 

+ kolorystyka 

+ dobra izolacja od podłoża 

+ sprężystość pianki Fuelcell

+ cienka cholewka 

+ przyczepność na mokrym 

⁃Cena 530 zł

⁃Bieganie ze śródstopia (drop 6mm)

⁃Brak płytki carbonowej 

⁃Śliskie sznurówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *