FullSizeRender 14

Zdobywca terenu- Brooks Cascadia 16

Zdobywaj każdy teren – Brooks Cascadia 16 

Rzadko mam do czynienia z butem, w którym nie mogę znaleźć wad. Próbuję, próbuję i niestety nic. Nic mi nie przychodzi do głowy,  totalna pustka. 

Od ponad tygodnia noszę się z zamiarem napisania recenzji Cascadii. Próbuję znaleźć plusy i minusy buta, ale niestety minusów jak na razie bram. No… może poza wyglądem, ale to już jest kwestia gustu. Jak dla mnie Cascadia 16 w kolorze żółtym jest po prostu ZAJEBISTA. Rzuca się w oczy, mocno zwraca na siebie uwagę i jest faktycznie idealna. 

Wnioski zostały wyciągnięte i cholewka jest poprawiona. 

Wielu klientów mocno narzekało na trwałość poprzednich Cascadii, gdyż pękały na zgięciu na śródstopiu już po kilku dłuższych biegach. Producent wyszedł naprzeciw i zastosował cholewkę wykonaną z materiału Cordura. Cordura to marka tkanin wysoce odpornych na przetarcia.  Wykonana jest z poliamidu z powłoką poliuretanową z dodatkiem teflonu. Sposób tkania materiału gwarantuje bardzo dużą wytrzymałość, a zarazem oddychalność.

Na treningu cholewka trzyma stopę perfekcyjnie, nic nigdzie nie uwiera, na zbiegach i podbiegach stopa nie przesuwa się do przodu. Wszystko jest idealnie dopasowane. Nie miałem też wrażenia zbyt dużego luzu z przodu, co jest ważnym aspektem, bo niektórzy producenci wpadają ze skrajności w skrajność – cholewki albo są zbyt wąskie albo zbyt szerokie  Brooks znalazł idealny kompromis. 

Jeżeli chodzi o wentylacje też jest zachowany kompromis i nie ma nadmiernego grzania się stopy. 

Cholewka : 6 

 

Korzenie, kamienie, piach i błoto. 

Jak dla mnie zawsze najważniejsza jest stabilność i ochrona śródstopia od kamieni i korzeni. Po prostu lubię mieć bufor bezpieczeństwa. Nie lubię jak w terenie czuję każdy kamień i korzeń na stopie. Brooks w Cascadii wstawił w środkową część podeszwy BALLISTIC ROCK SHIELD, czyli płytkę, która daje mojej stopie odpowiednią ochronę. Testując buty zawsze rzucam je na głęboką wodę, więc albo dadzą radę od razu i przejdą test albo się nie polubimy. 

Pierwszy test to las Bielański, gdzie może teren nie jest zbyt wymagający, ale sprawdziłem je na mokrych liściach, błocie i korzeniach. Buty przeszły test wzorowo na dystansie 18 km. Wszystko było w jak najlepszym porządku, a powiem nawet, że po 10 km w ogóle przestałem zwracać na nie uwagę, bo nic a nic nie przeszkadzało. Następny trening to podwarszawska Falenica. Ścieżka biegowa w Falenicy to piaszczysta wydma z dużą ilością zbiegów i podbiegów. Tu się można puścić bez żadnych ograniczeń, więc sprawdzenie stabilności buta jest idealne. Chcąc nie chcąc znów nie znalazłem żadnych minusów buta. Stabilność stawu skokowego wzorowa, ochrona przed korzeniami idealna, a twardość buta super. 

Trzymanie : 6 

Stabilność : 6

Zdobywca asfaltu 

Jak but daje radę w trailu… to może się wyłoży na asfalcie? Na przykład się pozdziera albo coś mu odpadnie? No i tu znów muszę powiedzieć, że to ja poległem, a nie but. Znów nie znalazłem niczego do czego można było by się przyczepić. Biegnąc po asfalcie, but jest tak samo stabilny i pewny co w terenie. Poziom amortyzacji jest odpowiedni, więc jak musimy dobiec do lasu po asfalcie, to na pewno nie zmasakrujemy sobie stóp i kolan. 

Guma na języku, czyli szukanie dziury w całym.

Szukałem, szukałem i znalazłem, ale uprzedzam, to było naprawdę szukanie defektu na siłę.  Na języku jest przyszyta gumka, która ma trzymać sznurowadła tak żeby nam nie latały, nie zahaczały o korzenie lub żeby sznurowadła się nie rozwiązywały. I tu faktycznie lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie kieszonki na języku, gdzie można byłoby wsunąć sznurowadła i mielibyśmy pewność, że będą na swoim miejscu.

Podsumowanie 

Brooks Cascadia 16 to uniwersalny but trailowy ze sporą amortyzacją i dobrym trzymaniem stopy. Posiada płytkę, która ochroni nasze stopy od twardych elementów, a miękka i elastyczna guma zapewni nam bardzo dobre trzymanie w zróżnicowanym leśnym i górzystym terenie. 

Jednym słowem idealny but w teren, a i jeszcze jedno – w każdym pudełku mamy paczkę nasionek kwiatów, tak żeby było nam miło 🙂 

+ cholewka odporna na pęknięcia ( Coruda) 

+ dobra amortyzacja ( pianka DNALOFT ) 

+ płytka chroniąca stopę ( Balistic Rock Shield) 

+ przewiewne

+ lekkie 

+ stabilne w zróżnicowanym terenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *