IMG_4242

HIGH ENERGY czyli 106 % boosta

Szukasz w bucie wszystkiego „NAJ”? Jesteś na bardzo dobrej drodze osiągnięcia tego wszystkiego, a nawet osiągnięcia 6% więcej. Zapytacie pewnie “czemu 6%?”. Zaraz wam wytłumaczę.
Zakładam skarpetki na nogi i idę biegać. 

Adidas przyzwyczaił nas, że Ultraboost to synonim największego komfortu. Pierwsze co, to cholewka Primeknit, która jak skarpetka otula naszą stopę z każdej strony. Podczas testu faktycznie cholewka spisywała się fenomenalnie. Nic nie uwiera, nic nie przeszkadza. Jeżeli ktoś ma szeroką stopę, to może nawet nie wiązać butów, bo skarpetka będzie trzymać idealnie. Podczas cieplejszych, wiosennych dni i dłuższych wybiegań, kiedy stopa już zaczynała mi puchnąć, nie czuć było żadnego ucisku, co tylko potwierdza bardzo dobrą pracę i elastyczność cholewki. Następnym elementem jest klatka, która trzyma nasze podbicie i jest dobrze dopasowana do kształtu większości stóp. Piszę “większości”, bo z moją nie do końca chciała współpracować. Chodzi mi o jej końcowy „dziubek”, na którym wiążemy sznurowadła. Po prostu ten kawałek gumy zaczynał mi się po pewnym czasie wbijać pod kostkę, co powodowało spory dyskomfort podczas treningu.

Trzymanie i stabilność LEPsza niż kiedykolwiek.

Za stabilność oraz giętkość w najnowszym UB21 odpowiada system LEP (zmieniony system Torsion). Dzięki takiemu zabiegowi but jest bardziej sprężysty w przedniej części, co ułatwia wybicie oraz zachęca do szybszego biegania. LEP wygląda od spodu trochę jak widelec, gdzie jego dłuższe ramiona wchodzą pod przodostopie, a krótsze pod piętę. Jest też mniej skrętny na boki, co nadaje całej konstrukcji bardzo dużą stabilność. Podczas treningu nie udało mi się ani razu poczuć braku stabilności buta, zarówno na mokrej jak i na suchej nawierzchni. Za przyczepność odpowiada guma Continental, która jest teraz zastosowana tylko w tych miejscach, w których powinna być i tam się sprawdza fenomenalnie. 

100% boosta w booście 

Pamiętacie film Barei „Poszukiwany Poszukiwana”? Tam była mowa o cukrze, który ma 100% cukru w cukrze. Czemu akurat takie porównanie do buta? Bo do tej pory adidas mówił że w Ultrabooście jest 100% pianki Boost, a w najnowszej odsłonie UB21 jest go o 6% więcej. Czyli teraz mamy 106%. Mała rzecz, a cieszy. 

No dobra, a teraz na poważnie. W obecnej wersji mamy więcej kuleczek Boost, ale bardziej na trzymaniu pięty razem z obejmą niż pod piętą albo pod śródstopiem. Co zyskujemy dzięki takiemu zabiegowi? Tylko tyle, że teraz waga buta jest najwyższa w historii. But w rozmiarze 44 (10 US) waży aż 380g, co stawia UB21 na podium najcięższych butów biegowych przeznaczonych na asfalt. 

Feel Energy czyli idziemy na trening. 

Po założeniu buta na stopę od razu czujemy ogromną wagę. Czy jest to dobre czy złe? Trudno powiedzieć. Po pierwszych 2-3 km wrażenie ciężkości buta znika, a pozostaje pełna stabilność i poczucie pewnie stawianego kroku. Po następnych kilometrach przestajemy w ogóle zwracać uwagę na sam but. Następny trening i to samo – 1-2 km i znów czujemy wagę na stopie. Jednak przy szybszym treningu typu 4:40-30min/km na odcinku 5 km, but chętnie z nami współpracuje i czuć jego stabilność oraz przyczepność. Nieważne czy jest sucho czy mokro on po prostu trzyma się podłoża jak przyklejony. 

Ach ten „dziubek”! Czyli coś co uwiera. 

Trzeci trening i but niby już dobrze ułożony, ale zaczyna pojawiać się problem. Kawałek klatki w lewym bucie zaczyna mnie uwierać w kostkę. Następne kilometry, a on zaczyna się wbijać do tego stopnia, że muszę przerwać trening. No cóż.. jestem jedną z niewielu osób, która ma z tym problem.

Podsumowanie 

UB21 to połączenie dużej amortyzacji z bardzo dobrą cholewką. To but na długie wybiegania oraz na krótkie szybsze jednostki. But, który fantastycznie trzyma się podłoża i daje pewność na każdym zakręcie. Niestety ma też swoje dwie wady. Pierwsza to waga, a drugi to „dziubek” Jeżeli to wam aż tak bardzo nie przeszkadza, to macie przed sobą jeden z najlepszych butów biegowych. 

+ cholewka 

+ trzymanie stopy

+ podeszwa Continental

+ amortyzacja Boost 

+ system LEP 

+ design

+ kolorystyka 

 

– Waga 380g

– Cena (750zł)  

– „Dziubek” ,który może niektórych uwierać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *