FullSizeRender 13-kopia 2

But przyszłości, adidas 4D FWD

Przyszłość na wyciągnięcie ręki.

Od kilku lat każdy z producentów chce wymyślić but idealnie dopasowany do naszej stopy. But ma być tak samo niepowtarzalny jaki jest każdy z nas. 

Już cztery lata temu adidas zaczął produkcję swoich butów z drukarki. Niestety pierwsze buty nie były ani lekkie ani wygodne, ale za to pokazywały kierunek, w którym bedą rozwijane buty w przyszłości. Patrząc na najnowsze dziecko adidasa – 4D FWD – widzimy ogromny postęp jaki się dokonał  w adidasie. Wreszcie stworzył but z drukarki, który jest w 100 % butem biegowym i to nawet nie byle jakim, bo przy swojej konstrukcji jest on w stanie przesunąć nas do przodu o 7 mm, z każdym biegowym krokiem.

Nie taki zły jak sądziłem 

Przyznaję szczerze, że byłem bardzo sceptycznie nastawiony do adidasa 4D FWD. Nie z racji wyglądu, ale z racji ciężkości poprzednich modeli oraz wykonania butów z drukarki 3D. Poprzednie modele to był tylko pokaz możliwości marki adidas. Bo kto by chciał biegać w bucie, który waży 480g przy rozmiarze 44 ? Chyba jedynie człowiek, który chce non stop robić siłę biegową. Do tego jego elastyczność podeszwy była znikoma, żeby nie powiedzieć żadna. Dlatego dostając do testów jeszcze przed premierą 4D FWD zastanawiałem się czy to w ogóle ma sens. 

Po wyjęciu butów z pudełka okazało się, że materiał, z którego jest wykonana podeszwa jest bardzo elastyczny w dotyku, a sam but już nie jest tak ciężki. Jego waga jest mniejsza niż UB21, co bardzo dobrze wpływa na odczucia i pierwsze wrażenie. Całości dopełnia bardzo elastyczna i przewiewna cholewka , która jest skarpetką. 

Czas założyć to cudo na stopę.

Po założeniu buta na stopę jest następne pozytywne doznanie. W nim jest naprawdę mięciutko. Mamy pełną elastyczność buta na każdym jego fragmencie, a amortyzacja jest dobrana idealnie. Nie jest w nim ani za miękko ani za twardo. Jeżeli chodzi o skarpetkową cholewkę, to jest ona mimo wszystko dość luźna i obszerna, przez co nie każdemu będzie pasować. Jest za to bardzo przewiewna, co jest jej ogromnym plusem jeżeli chodzi o ciepłe dni. 

Czwarty wymiar biegania 

Pierwszy trening czyli jak zwykle lekkie roztruchanie żeby zapoznać się z butem i przyzwyczaić do jego pracy. Nie oszukujmy się, każdy but ma swoje technologie i trzeba się z nim oswoić, a na pewno wyczuć but. Pierwsze kilometry i jest naprawdę okej. Nie za miękko i nie za twardo, jest dość elastycznie. Tłumienie nierówności terenu stoi na bardzo wysokim poziomie, dzięki oddzielnym włóknom, które tak naprawdę dopasowują się do kształtu terenu i go wypełniają. A dzięki takiemu zabiegowi mniej odczuwamy to na stopach. Następne szybsze treningi tylko potwierdzają elastyczność i dynamikę pracy buta. Bieganie 10 km w tempie 4:15 nie jest żadnym problemem, a wydaje się bardzo komfortowe. Praca całej konstrukcji podeszwy daje wrażenie delikatnego wybicia i przesunięcia stopy. 

Skarpetka i co dalej 

Niestety mamy też mankament w bucie. To jest cholewka. Nie mówię że jest zła, broń Boże, ale mogła by być bardziej opinająca i trzymająca stopę. Pomimo, iż mam dość szeroką stopę, dość mocno musiałem ściągać sznurowanie. Na pewno nie będzie to dobry but dla ludzi o bardzo wąskiej stopie. 

Uwaga na ciała gęste. 

Przy całej konstrukcji podeszwy musimy uważać żeby nie wejść w k…. Bo wydostanie ciała gęstego z otworków może być bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Podczas czyszczenia zostanie nam tylko myjka wysokociśnieniowa.

Podsumowanie. 

But ma ogromną przyszłość jeżeli chodzi o bieganie. Posiada bardzo dopracowaną i elastyczną konstrukcje podeszwy, która delikatnie nas przesuwa do przodu. Mocno chroni nas przed nierównościami terenu, a dzięki odpowiedniemu systemowi druku będzie nas w stanie amortyzować tam, gdzie tego najbardziej potrzebujemy. Do poprawki jest na pewno cholewka jeżeli chodzi o jej trzymanie, ale reszta stoi na MEGA wysokim poziomie. 

Ja wybiegam w przyszłość z adidas 4DFWD na 100%. 

Ale muszę pamiętać żeby nie wpaść w kupę, bo z tym może być bardzo źle….. 🙂

+ elastyczność 

+przewiewność

+ designe 

+ stabilny 

 

– cena

–  zbyt luźna cholewka

–  problemy z błotem 

Tags: No tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *