IMG_9590

Mizuno Rebellion czyli bunt na pokładzie

Bunt czyli płytka odkryta na nowo – Mizuno Rebellion – zamiast carbonu mamy włókno szklane. 

Od paru lat na rynku biegowym jest trend wpychania w buty treningowe lub startowe płytek karbonowych, które pozwolą nam biegać szybciej. Oczywiście nie ma nic za darmo. Żeby wyjąć duży zwrot energii, trzeba najpierw włożyć swoją dużą pracę. 

Większość płytek stosowanych w butach biegowych jest mocno wycięta w tylnej części buta, co powoduje mniejszą stabilność, a co za tym idzie trzeba biegać bardzo technicznie żeby się nie przeciążyć lub co gorsza nie uszkodzić. Mizuno poszło inną drogą. Stworzyło płytkę WAVE pokrytą włóknem szklanym. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja, a zarazem jedyna. Jest lekka, bardzo elastyczna oraz bardzo sprężysta, a w połączeniu z pianką Enerzy Lite daje piorunujące wrażenie wybicia, nawet podczas lekkiego truchtu.

 

Cholewka z jednego płata materiału. 

Dzięki zastosowaniu Light Weight Mesh Mizuno uzyskało bardzo lekką i bardzo przewiewną cholewkę, która idealnie otula stopę i bardzo dobrze odprowadza nadmiar ciepła wytwarzany podczas ruchu. Dodatkowo zastosowany wszyty język w kształcie klina nie obciąża podbicia, a jednocześnie daje wsparcie łuku stopy.

 

Płytka z włókna szklanego. 

Mizuno od lat stosuje w swoich butach płytki kompozytowe zwane WAVE. W zależności od zastosowania buta fala jest mniej lub bardziej wygięta, co powoduje raz stabilność buta, a dwa delikatne wybicie (sprężystość). Obecna płytka z włóknem szklanym w modelu Rebellion jest bardzo elastyczna, wytrzymała oraz powoduje o 114% lepszą sprężystość. Kształt płytki odbiega od tych obecnie stosowanych przez konkurencję. Raz że jest widelcem z przodu, dwa że jest szeroka i daje podparcie pod piętą, co dla większości amatorów będzie bardzo dużym plusem. 

 

Pianka w wersji lekkiej

Zastosowana pianka Mizuno Enerzy Lite, jak twierdzi Mizuno, jest o 22% miększa i aż o 35% bardziej responsywna w porównaniu do poprzedniej pianki. Przekłada się to na jeszcze lepszą pracę i dynamikę buta. 

 

Papier przyjmie wszystko, a jak jest w praktyce. 

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, gdyż but jest faktycznie bardzo dynamiczny i stabilny podczas pierwszych przebieżek. Jest też bardzo lekki, a płytka w nim zastosowana bardzo dobrze trzyma stopę w ryzach. Nawet samo podskakiwanie w miejscu daje odczucie trampoliny.

Zastosowana cholewka jest przewiewna i dobrze trzyma stopę, ale osoby o wąskiej stopie dobrze nie dopasują tego buta. 

Jedyna moje zastrzeżenie co do buta to jest podeszwa, a bardziej guma, z której została ona zrobiona. Nie sprawia wrażenia dobrze przylegającej na mokrym podłożu. 

 

Podsumowanie 

Mizuno stworzyło dobrego konkurenta dla NIKE tempo NEXT% oraz dla adidas Boston 10 w klasycznym wydaniu. Dla osób, które nie chcą się rzucać w oczy będzie to bardzo duży plus. 

Jest dynamiczny, lekki i bardzo, ale to bardzo responsywny już od pierwszego kontaktu ze stopą. Cholewka zaś idealnie otula stopę, a mięsisty zapiętek bardzo dobrze trzyma piętę i ją otula.

Jeżeli szukasz buta treningowo startowego z nową technologią śmiało możesz brać pod uwagę Mizuno Rebellion. 

 

+ drop 8 mm

+ waga 230 g (42) 

+ cena 719,99 zł

– guma na podeszwie Tags: No tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *