IMG_4493

Najszybszy but świata

Najszybszy but świata Asics Metaspeed Sky 

Będę powtarzał jak mantrę „but sam nie biega” i żebyśmy nie wiem jaką technologię w niego wpakowali to naprawdę trzeba się dobrze przyłożyć, żeby z buta coś wycisnąć. 

W ostatnich latach wszystkie liczące się firmy biegowe stworzyły buty z płytką carbonową i każdy z producentów ma własny patent na szybkiego buta. Zaczynając od samych płytek przez bardzo responsywne pianki, poduszki gazowe, na dodatkowych paliczkach w bucie w okolicy śródstopia kończąc. 

Żeby coś wyjąć najpierw trzeba coś włożyć…

Wszystkie buty z płytką swoją „carbonową” magię zaczynają pokazywać w okolicach tempa 4:00 m/km i to nie ważne czy biegniemy rytmy, kilometrówki czy bieg ciągły. Wiadomo, że im szybciej tym lepiej,  a im bardziej przyciśniesz buta bym bardziej on cię wystrzeli do przodu.

Japońska technologia 

Dokładność i precyzja Japończyków jest znana od dawien dawna, co tylko potwierdza ich zaangażowanie w pracy i dążenie do perfekcji. Tworząc Metaspeed Sky chcieli pokazać, że można zrobić buta lekkiego, dynamicznego, stabilnego, przewiewnego oraz, że montując pełnowymiarową płytkę carbonową dobry biegacz jest w stanie pokonywać swoje wcześniejsze bariery czasowe.  W bucie mamy zastosowaną najnowszą piankę FFTurbo, która charakteryzuje się dużą sprężystością oraz lekkością. W połączeniu z carbon-em w konstrukcji waflowej (płytka jest umieszczona pomiędzy dwoma warstwami pianki ) daje bardzo dobre przetoczenie stopy, a na końcu bardzo mocne i szybkie wybicie. Podeszwa pokryta  jest dużym plastrem gumy, który w swojej konstrukcji ma specjalne otworki dla uzyskania  lepszej przyczepności. Jeżeli chodzi o cholewkę to mamy tu zastosowaną jedną warstwę materiału, która idealnie otula naszą stopę, a dodatkowo jest bardzo przewiewna. 

Nie czuję tempa. 

Uważam, że najlepszym testem dla butów startowych są szybkie treningi bez rozbiegiwania ich, czyli inaczej mówiąc – zakładasz buty na stopy i ogień! Pierwszy test to 8 kilometrów biegu ciągłego po 4:10 min/km (tak było w moim planie, ale niestety tu się nie da wyczuć tempa). Ten but nadaje tempo, a wrażenie szybkości gdzieś ucieka. Pierwszy test wyszedł po 4:00 i to bez jakiegokolwiek zmęczenia. Drugi test to był dystans półmaratonu. Miało być znów po 4:10, a wyszło jak poprzednio i kończę cały dystans z czasem 1:25:30, co daje średnie tempo na poziomie 4:04 min/km. To był dla mnie szok i niedowierzanie!

Król konta debiutant 

Uważam że najlepszą miarą oceny tak szybkiego buta jest porównanie go z konkurencją. W mojej szafie są „łyżwy” więc wyciągnąłem je i wziąłem na test. 6 serii odcinków 1-kilometrowych – po 3 km dla „łyżwy” i 3 km dla Asicsa. Pierwsze odcinki i tempo 3:34, 3:36, 3:38 szybka zmiana butów i odcinki wyszły po: 3:33, 3:35, 3:36. Różnica niewielka, ale powiedzmy sobie szczerze – odcinki w Metaspeed  były robione już na lekkim zmęczeniu. Poza tym, Asics okazał się bardziej stabilny, komfortowy i pewniej trzymał się na drodze. 

Podsumowanie

Asics kazał nam długo czekać na swój „topowy” produkt z płytką carbonową. Ale to wyczekiwanie zostało nagrodzone pełnym sukcesem. But idealnie sprawdza się na każdym dystansie, od szybkich 5 km do królewskiego dystansu maratonu. Jest szybki, komfortowy, bardzo dynamiczny, a co najważniejsze STABILNY. Bo patrząc na buty z płytką to ich największą wadą jest właśnie brak stabilności. Ale w przypadku buta ASICS Metaspeed mamy pełne poczucie bezpieczeństwa. Po przeprowadzonych testach wiem już w 100% jakiego buta wybiorę na najbliższy maraton. 

Drop 5mm

Waga 195g

Rozm 10 US

Przeznaczenie start 

Dystanse 5-42 km 

Przebieg 300-400 km 

Cena 1050zł 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *