IMG_1100

adidas UltraBoost Light- lżejszy, bardziej komfortowy i bardzo stabilny

UltraBoost Light – swoim wyglądem nawiązuje do poprzednika, ale ma mocne karty w rękawie. 

Jeszcze się wiosna na dobre nie zaczęła a my mamy wysyp nowości. Patrząc na rynek butów są to nowości z kategorii „duża amortyzacja i komfort”. Adidas nie jest wyjątkiem i wprowadza do swojej oferty najbardziej chyba kultowy but z jakim można mieć do czynienia i mówimy tu o Ultarboost. Tym razem zamiast numerka w nazwie mamy dopisek LIGHT.

Co to oznacza w praktyce? A no to, że kuleczki Boost są teraz większe a waga ich spadła o 30%.

LIGTH, czyli odchudzamy amortyzację. 

Pianka Boost istnieje już 10 lat, tak dobrze słyszycie 10 lat bez żadnej zmiany. Materiał, który jest postrzegany jako styropian nie przeszedł żadnych zmian aż do teraz.

W obecnej wersji buta kuleczki Boost mają większą średnicę i są nareszcie lżejsze. Coś co było plusem było też minusem dla buta. Po prostu pianka Boost była odporna na zużycie, dawała dobry zwrot energii, ale i niestety była jedną z najcięższych pianek. Coś za coś. Choć patrząc na rynek biegowy dla większości biegaczy to nie sprawiało jakiegoś większego problemu :).

Obecna generacja Ultraboosta jest lżejsza o około 30% z zachowaniem takiej samej skuteczności amortyzacji i zwrotu energii. Po pierwszym kontakcie mam wrażenie, że jest nawet lepiej niż było, jeśli chodzi o wybicie. Nawet w dotyku jest już to inna pianka o innej gęstości. But zaczął wreszcie dorównywać konkurencji. Przestał być toporny i to jest jego ogromnym PLUSEM.

 

Już gdzieś go widziałem. System wsparcia biegacza, czyli system LEP. 

Pamiętacie pierwsze buty biegowe marki adidas? Ja pamiętam, poza samym kultowym Boostem był również system stabilizacji który się nazywał Torsion System ot taki mały kawałek plastiku wsadzony w podeszwę środkową buta. Miał za zadanie stabilizować przetoczenie stopy. Obecnie stary system został zastąpiony nowym systemem LEP, który jest dużo bardziej poprawiony względem UB22. Patrząc na modele z rodziny Solar jest to bardzo dobre posunięcie. Choć w UB LIGHT jest inaczej skonstruowany to zasada działania jest bardzo podobna. Jak dla mnie następny PLUS.

Gdzieś już ten model widziałem? 

Pierwsze co jak wyjąłem z pudełka but w czarnym kolorze to skojarzeni miałem z pierwszym Energy Boostem w czarno żółtej kolorystyce. Nie wiem czemu, ale tak wyszło i nie że jest to minus dla tego buta. Wprost przeciwnie wydaje się bardziej dynamiczny dzięki takiemu zabiegowi.

No dobra po dłuższym przyjrzeniu się widzę klasyczną konstrukcje UB która przyświeca od kilku lat.

 

Cholewka na bardzo wysokim poziomie. 

Jak zawsze mamy tu cholewkę skarpetkową wykonaną z jednego kawałka materiału.  Dzięki takiemu zabiegowi możemy być pewni, że nic nas nie poobcierać. Dodatkowo zapiętek od wewnętrznej strony jest

wyłożony dwoma naprawdę dość porządnymi pikowanymi poduszeczkami co gwarantuje dobre trzymanie pięty oraz duży komfort podczas biegu. Dużym plusem cholewki chodź nie widocznym na pierwszy rzut oka są płaskie taśmy wykończeniowe na podbiciu od wewnątrz. Na wysokości śródstopia mamy klatkę z plastiku, która ma za zadanie trzymać stopę w ryzach. Oczywiście ten element został też bardziej dopracowany.

Całość cholewki zamyka plastikowe wsparcie wkoło zapiętka. Tym razem jest płasko poprowadzone pod łuk stopy co w całości konstrukcji powoduje, że but jest bardziej stabilny niż dotychczas, myślę że w dużej mierze klienci bardzo to docenią na dłuższych wybieganiach.

Mocne asy w rękawie. 

Jak dla mnie osobiście but został naprawdę dopracowany. Waga spadła na bucie o ponad 30 g. Pianka nareszcie ma większe i lepsze wybicie. Ulepszony został system LEP, który w obecnej wersji jest naprawdę bardzie stabilny a zarazem daje lepsze wybicie z przodostopia. Cholewka jest wykonana na bardzo wysokim poziomie a całość zamyka podeszwa wykończona gumą Continental.

 

Komu polecam:

But dla osób, które potrzebują obuwia na długie wybiegania. Potrzebują stabilizacji i komfortu, ale nie chcą zbyt dużego poziomu amortyzacji. Chcą czuć podłoże i to co robi ich stopa.

 

+ lżejsza i bardziej responsywna pianka Boost

+ system LEP

+ wykończenie cholewki od wewnątrz

+ waga buta przy rozm. 44 2/3 336 g

+ wygląd

+ stabilność

-cena 949,99

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *