Niebieski i Żółty Elegancki Małżeństwo Para Ślub Kolaż Fotograficzny - 1

Moja ulubiona kategoria butów czyli “Fast”. Porównanie pięciu najlepszych dostępnych modeli.

Moja najbardziej ukochana seria butów.

Fast – tak bardzo lubiana i ceniona przez biegaczy kategoria butów na szybkie jednostki treningowe i starty.

Każdy z producentów poza butami treningowymi na co dzień i butami na starty posiada w swojej ofercie buty z tak zwanej ostatnio, kategorii FAST, czyli treningowo startowej.

Są to buty dla bardziej zaawansowanych amatorów, ale sięgają po nie również zawodowcy.

W butach mamy różnego rodzaju elementy wspierające szybsze bieganie. Począwszy od kombinacji pianek po płytki z nylonu, Pebaxu, włókna szklanego na carbonie kończąc.

Plusem jest też to, że z racji swoich konstrukcji wymuszają bieganie na śródstopiu. A to pomaga w pracy nad techniką biegu. Oczywiście nie zastąpią naszej pracy jaką musimy włożyć w trening. Za to na pewno dobrze użyte i na odpowiednich treningach potrafią nas przyspieszyć i dać sporo frajdy na treningu i zawodach.

adidas Adizero Boston 12

Powiedzieć, że jest szybki to tak jak by nic nie powiedzieć. Młodszy bart Adiosa Pro 3, jak że bardzo ceniony przez wielu biegaczy. Mamy tu zastosowane dwie gęstości pianki jedna odpowiada za amortyzację i jest umieszczona na samym spodzie a pianka, która odpowiada za odbicie jest umieszczona bezpośrednio pod stopą. Pomiędzy piankami jest umieszczony widelec z włókna szklanego który nas wybija do przodu.

Całość jest przysłonięta cholewką, która jest przewiewna i bardzo odporna na zużycie.

But jest kompromisem pomiędzy miękkością a surowością i jest to trafione w punkt. Nawet przy dłuższych jednostkach nie męczy stopy co jest bardzo dobrą oznaką.

Samo kopyto jest szerokie więc osoby o węższej stopie będą musiały go mocniej wiązać lub udać się do konkurencji.

-Dość surowa konstrukcja

-Widelec z włókna szklanego

-6 mm drop

-Cholewka odporna na zużycie

-Przewiewna cholewka

-Szerokie kopyto

-Podeszwa z gumy continental

-Cena 749,99

Asics Magic Speed 3

Inspirowany butem Metaspeed Sky jest lekki i bardzo minimalistyczny. W obecnej wersji mamy dwie warstwy pianki FFBlast Plus oraz pełną płytkę carbonową. Taka kombinacja daje lekkie i sprężyste wybicie do przodu. W porównaniu do poprzednika na spodzie podeszwy mamy Asics Grip gumę o bardzo dobrej przyczepności nie zależnie czy to na suchym czy mokrym podłożu.

Na co narzekali klienci w poprzednim modelu to na szerokość cholewki i w nowym jest już ona nieznacznie poprawiona. Choć nie mamy w nim jakiejś kosmicznej ilości przestrzeni.

But przeszedł kosmetyczne zmiany, ale widać ze zdecydowanie na plus.

-Minimalistyczny wygląd

-Płytka z włókna węglowego

-Przewiewna cholewka

-Wąskie kopyto

-Pianka FFBlast Plus na całej długości buta

-Podeszwa wykończona Asics Trip

-7 mm drop

-Cena 849,99

On Cloudflow 4

Pojawił się na jesieni 2023 roku i od razu zdobył rzeszę fanów, jeżeli chodzi o buty z kategorii FAST. Jest lekki i dopasowany do stopy a dzięki płytce nylonowej jest też dość elastyczny i to od nas samych zależy, jak wykorzystamy w nim drzemiący potencjał.

Pianka Helion o dwóch gęstościach zapewnia sprężyste i pewne wybicie rozstawione chmurki dają bardzo duże poczucie stabilności co jest ogromną zaletą Cloudflow. Zaserwowanie gumy węglowej na spodzie podeszwy gwarantuje pewną prace stopy na większości podłoży i za to bardzo lubię ten model od ON.

W bucie mamy też zastosowaną cholewkę z mikrofibry która jest zastosowana w najwyższym modelu Cloudboom echo 3. To gwarantuj nam przewiewność i idealne dopasowanie do stopy. Nigdzie nic nas nie obciera ani nie ogranicza ruchów naszej stopy podczas biegu.

-Pianka Helion o dwóch gęstościach

-Płytka nylonowa

-Elastyczna konstrukcja

-8mm drop

-Cholewka z mikrofibry

-Uniwersalność buta

-Cena 799,99

Nike Zoom Fly 5

Weteran naszego porównania. But, który powstał jeszcze w 2022 roku i do dziś jest sprzedawany po lekkiej kosmetyce cholewki.

Jego konstrukcja jest wzorowana na najszybszym bucie świata, czyli Vapor Fly Net %. Mamy tu zastosowaną pełną płytkę z włókna węglowego połączoną z pianką ZoomX która jest obudowana delikatnie pianką React. Cholewka to lekka siateczka, która dobrze trzyma stopę oraz zapewnia dobrą wentylację. Dodatkowym plusem buta jest jego optymalna szerokość na przodzie cholewki. Co większość biegaczy bardzo doceni.

Jeżeli chodzi o wykończenie podeszwy mamy tu standardową gumę węglową Nike która daje radę na większości podłoży po których biegamy.

But ma też wadę jest to jego waga w porównaniu do konkurencji, ale też nie jest ona tak bardzo odczuwalna podczas normalnych treningów lub startów.

-Płyta węglowa

-Pianka ZoomX

-Szeroki kopyto z przodu

-Sztywna konstrukcja

-Drop 8mm

-Cena 799,99

Saucony Endorphin speed 4

Najmłodszy but z serii FAST w całym zestawieniu.

W podeszwie mamy zastosowaną piankę PWRRUN PB o bardzo dużym zwrocie energii a przy tym bardzo lekkiej. Pomiędzy dwoma warstwami pianki mamy znów płytkę nylonową co daje dużą elastyczność pracy buta. Na

spodzie mamy gumę XT-90 co daje bardzo dobrą przyczepność zarówno na suchym jak i mokrym asfalcie.

Podeszwa ma delikatnie trapezowy kształt co daje poczucie stabilności i pewności podczas spokojnych wybiegań i szybszych jednostek.

Cholewka jest bardzo przewiewna dzięki zastosowaniu sporych oczek na przodostopiu. Całe kopyto buta jest dość szerokie więc docenią to biegacze o szerszych stopach.

-Pianka PWRRUN PB

-Płytka nylonowa

-Trapezowa podeszwa

-Drop 8 mm

-Przewiewna cholewka

-Szersze kopyto buta

-Cena 899,99

Podsumowanie.

Patrząc na buty treningowo startowe lub jak kto woli na kategorię FAST. Ja chyba wolę to drugie określenie, mamy naprawdę spory wybór co do modeli i ich przeznaczenia.

Buty sprawdzą się zarówno na szybkich jednostkach treningowych jak i startach. Są bardzo dobrym kompromisem pomiędzy zwykłą treningówką do nabijania kilometrów a szybkim butem startowym z krótką żywotnością.

 

Na wszystkie nowości macie -15% RBATU  na hasło BIEGOWYWARIAT15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *